34. yıl
Adana Şube

     
Antalya Şube

     
Diyarbakır Şube

     
Eskişehir Şube

     
İstanbul Şube

     
Mersin Şube

     

 

Kuruluş ve Tarihçe

34

Vakfın Genel Merkezi, 1990 yılında Ankara’da kurulmuştur. Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfı hemşehrilerimiz arasında dayanışmanın sağlanması, kadim şehrimizin tarih ve kültürünün tanıtılması, maddi durumu düşük öğrencilerimize burs desteği sağlamak amacıyla bir araya gelen değerli hemşehrilerimiz tarafından kurulmuştur.

Vakfın amacı Diyarbakır ilini tarih ve kültür yapısı ile tanıtmak, her türlü tarihi eserlerini korumak, güzelleştirmek, yurt içinde ve yurt dışında tanıtılmasının sağlanması konusunda ilgili kamu ve özel kuruluşlar ile temaslarda bulunmak, gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak, Diyarbakır ve yöresinin kültür ve sanat hareketlerini izlemek ve bu konuda yöreye hizmet götürmek, bölgeyi tarihi ve kültürel yönleriyle tanıtmak, bunun için gerekli yayınlarda bulunmak, amaca yönelik konferanslar, sanat söyleşileri, bölgenin tarihi ve turistik yapısını ortaya koyabilecek sergilere, fuarlara ve festivallere katılmak ve düzenlemek, bu konuda daha önce yayınlanmış eserlerden yararlanmak, yaygınlaştırılmasını sağlamak ve Diyarbakır’ın tanıtımı için çeşitli faaliyetler düzenlemektir. Vakfımızın Ankara Genel Merkez olmak üzere, İstanbul, Antalya, Adana, Diyarbakır, Eskişehir ve Mersin şubeleri bulunmaktadır.

Vakfın Diyarbakır Şubesi, kurulduğu günden bugüne kadar her yıl başarılı ve maddi durumu düşük öğrencilerimize karşılıksız burs vermekle birlikte, öğrencilere giyecek, bilgisayar vb. yardımlar yapmaktadır. Vakıf gelirlerini hayırsever işadamları ve üyelerinden sağlamaktadır. Vakıf tarafından Diyarbakır’daki Erdebil Köşkünün restorasyonu yapılarak, işlevli hale getirilmiş ve hizmete açılmıştır.

Diyarbakır Şubesi tarafından Diyarbakır ilinin tarih ve kültürel yapısının tanıtımı için sempozyumlar, konferanslar düzenlenmektedir. Her yıl Diyarbakır Şubesi tarafından Geleneksel Diyarbakır Geceleri düzenlemekte, hemşehrilerimiz şubemiz etkinlikleri ile bir araya gelmekte, toplanan bağış ve gelirler öğrencilerimize burs olarak geri dönmektedir. Düzenlenen gecelerde Diyarbakır kültürü, yemekleri, folkloru ve müzikleri yer almakla birlikte, sanatçı ve aydınlar anılmaktadır. Diyarbakırlı yazar ve sanatçılar tarafından imza günleri düzenlenmektedir. Kitap ve Sergi etkinlikleri düzenlenmektedir. İstanbul Şubesi Kadın kolları ve Gençlik kolları tarafından toplantılar, geziler ve etkinlikler düzenlenmektedir.

Tarih ve Kültür Kenti Diyarbakır’ı korumak ve yaşatmak, hemşehrilerimizle birlik ve dayanışma içinde olmak için Vakfımızın Diyarbakır Şubesine üyelik başvurusunda bulunup etkinliklerimize katılabilirsiniz.

Haber ve Duyurular

------------------------ ------------------------
------------------------ ---------------------------- ------------------------

Facebook Sayfamız

Diyarbakır Tanıtım

34. yıl

Kurulum : MaxiAVM